Na jakie opcje można liczyć w wypadku spłaty kredytu, gdy tracimy stabilną pracę?

Jak dobrze wiemy współczesne czasy są potwornie niestabilne. W zasadzie każdy sektor życia publicznego i gospodarczego jest niepewny. Jednakowo ma rzecz się w podobny sposób z stopą bezrobocia jak i gałęzią sytemu finansowego. Banki i przedsiębiorstwa użyczające wierzytelności pod zastaw nieruchomości - głównie lokalu mieszkalnego bądź rezydencji - dostrzegają to doskonale, w związku z tym zaplanowano parę rozwiązań dla kredytobiorców, którzy stracili pracę i dochód.

W pierwszej kolejności banki i pozostałe firmy oferujące znaczne pożyczki proponują też polisę wierzyciela od straty zatrudnienia. Interesujące, że w dowolnej chwili można zabezpieczyć swój kredyt, który jest rozciągnięty na kilkadziesiąt lat. Ubezpieczenie obowiązuje mimo to w większości wypadków tylko w sytuacji w której to nasz szef rozwiązuje umowę o pracę. W innym przypadku - takim jak strata stanowiska z naszej winy lub zaprzestanie pracy - ubezpieczenie nie jest prawomocne. Jeżeli stracimy pracę takie rozwiązanie gwarantuje nam spłatę pożyczki w kilku następnych miesiącach, czyli jego zawieszenie. Ubezpieczenie pokrywa jednak 1-3 procent kwoty kredytu, kwota ta tymczasem może stanowić pulę odroczenia wierzytelności.

Eksperci radzą zawiązywanie zaplecza oszczędnościowego w momencie w którym zaciągamy tak okazałe zobowiązania jak kredyt mieszkaniowy czy pożyczkę pod hipotekę albo nawet długo przed podjęciem takiej decyzji. Ma ona być zabezpieczeniem na różne sytuacje życiowe które zdołają przeszkodzić w spłatach długu - czyli przykładowo utratę stałej pracy. Co natomiast zrobić w przypadku, kiedy oszczędności mogą pokryć raptem parę przyszłych rat? Co w takiej sytuacji mogą zaoferować nam banki lub przedsiębiorstwa kredytowe?

Najprostszym sposobem jest przedłużenie okresu spłaty kredytu. Rozkładając kredyt w dłuższym terminie redukujemy zarazem wartość comiesięcznej raty którą musimy zapłacić bankowi. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że również banki jak i firmy pożyczkowe rozpatrują taki wniosek pozytywnie.