Na jakich zasadach banki udzielają pożyczek?

Dzisiaj dużo ludzi ubiega się o kredyt - system bankowy uzależnił od siebie sporo ludzi. Mówi się że banki dość otwarcie użyczają pożyczek, tymczasem należy to uściślić. Nie każdy bowiem jest w stanie zdobyć przyzwolenie od banku w formie zdolności kredytowej. To właśnie banki egzaminują wnikliwie swoich przyszłych lub niedoszłych wierzycieli. Co tymczasem ma wpływ na zdolność kredytową?

Co jest przewodnim argumentem dla większości banków w momencie gdy interesant składa wniosek kredytowy? W pierwszej kolejności ważne są zarobki, w drugiej kolejności znaczące są też jego zobowiązania. Bank musi być utwierdzony że kredytobiorcę prócz rat kredytowych stać dodatkowo na przeciętne codzienne koszty utrzymania. Może to wydać się wprost śmieszne lecz na to czy bank udzieli nam pożyczki mogą przyczyniać się takie elementy jak posiadanie własnego samochodu, potomstwo, koszt zastawianej nieruchomości w sytuacji kredytu pod hipotekę czy nawet dysponowanie kartami kredytowymi.

Najczęściej banki wypłacają małe pożyczki gotówkowe, chociaż obecnie odeszły od postaci kredytów za okazaniem dowodu osobistego. Natomiast jedynym dodatkowym dokumentem jaki musimy okazać jest zaświadczenie o o stałych przychodach. Bank w którym założyliśmy rachunek rozliczeniowy i w którym ubiegamy się o małą pożyczkę, sprawdzi naszą historię i o ile całość będzie okey - bezproblemowo wypłaci pieniądze.

Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku znaczących kredytów. Te udostępniane są na długi okres - najczęściej w przybliżeniu 15 do 40 lat i między innymi dlatego istotną rolę może odgrywać nawet wiek kredytobiorcy. W wybadku kredytów hipotecznych brana jest pod uwagę wartość zastawianej nieruchomości, saldo finansowe interesanta i zwłaszcza jego czyste konto w Biurze Informacji Kredytowej. Rzecz jasna każdy bank stawia odmienne warunki, dlatego należy zaznajomić się z każdą propozycją.